Onko sinulla mielessä hyvä tyyppi Kaakkois-Suomen piirin hallitukseen. Lähetä ehdotuksesi vaalitoimikunnalle viimeistään 15.3. sähköisellä lomakkeella, joka löytyy osoitteesta https://bit.ly/2SxeTuQ
Kaakkois-Suomen piirin vuosikokouksessa Mikkelin Anttolanhovissa 26.4.2020 valitaan piirin hallitukseen jäseniä seuraavalle kaksivuotiskaudelle 2020-22. Jäseniä voivat ehdottaa osastot sekä yksittäiset henkilöjäsenet.
Alueelliset tapaamiset käynnistyvät viikolla 10 ti 5.3. Sysmällä ja Kouvolassa. Keskiviikkona 6.3. tavataan Kotkassa. Kierros huipentuu to 7.3. Lappeenrannan, Ristiinan ja Savonlinnan tapaamisiin.
Alueelliset osastotapaamiset on tarkoitettu kaikille osastojen luottamushenkilöille ja vapaaehtoisille. Illoissa käsitellään ajankohtaisia asioita osastojen toiminnan kannalta. Osastotapaamiset tarjoavat myös oivan tilaisuuden tutustua naapuriosastojen vapaaehtoisiin ja suunnitella yhteisiä tapaamisia yms. alueella.
5. - 7.10. Imatralle kokoontuu iso joukko vpaaehtoisia koulutusasioiden äärelle Superkoulutusviikonloppuun! Tarjolla on monenlaista koulutusta, joista jokainen varmasti löytää itselleen mielenkiintoiset sisällöt.
Koska viikonlopun toteutuminen varmistui ensimmäiseen ilmoittautumisaikaan mennessä, pystymme jatkamaan ilmoittautumisia! Eli jos vielä harkinnassa, ilmoittaudu 21.9. mennessä.
Sutela ja Salminen: STAND UPPIA Kuusankoskitalolla 14.2.2018 klo 19.00. Varmista paikkasi ystävänpäivän hauskimpaan show'hun ja tue samalla ystävätoimintaa!
Piirin vuosikokous pidettiin lauantaina 22.4. Kouvolassa. Kokouksen aluksi oli seminaari teemalla näkyminen ja viestintä 140-vuotiaassa Punaisessa Ristissä, aiheesta oli alustamassa ja keskustelemassa viestintäjohtaja Ilpo Kiiskinen. Erityisesti esille nousi Punaisen Ristin kotimaan auttamistyön näkyvyyden tärkeys. Siihen meillä jokaisella on mahdollisuus vaikuttaa niin perinteisessä printtimediassa, mutta erityisesti sosiaalisessa mediassa. Ollaan ylpeitä työstämme ja tehdään se näkyväksi.
Suomen Punaisen Ristin yleiskokous päätti kesällä 2015 Turussa uudistaa järjestömme säännöt. Uudet säännöt hyväksyy yleiskokous kesäkuussa 2017 Helsingissä. Tule mukaan sääntötalkoisiin, laitetaan yhdessä säännöt paremmaksi!
Tavoite on etsiä vastauksia kysymyksiin:
• Millaisen Punaisen Ristin haluamme? • Millaiset säännöt parhaiten tukisivat tulevaisuuden Punaisen Ristin toimintaa? • Mitä säännöissä pitää korjata tai muuttaa, jotta tämä toteutuisi?
Hyvät SPR:n toiminnassa mukana olevat - ja toimintaan osallistumisesta kiinnostuneet enonkoskelaiset
SPR:n Enonkosken osaston vuosi 2015 oli pitkän hiljaiselon jälkeen uusi toiminnan ajanjakso, jonka aikana koulutimme ison joukon enonkoskelaisia mukaan ystävätoimintaan alkuvuodesta ja yhteistyössä Muistiliiton kanssa vahvistimme Muistikaverina toimimisen oppeja loppuvuodesta.
Järjestimme myös menestyksekkään Nälkäpäiväkeräyksen, jonka tuotto, toista tuhatta euroa, oli upea kannanotto ja avun antamisen osoitus kaikilta keräykseen osallistuneilta lahjoittajilta.
3.1.2016 15:54
TIINA STRANDEN
03.01.2016 - 15:54 (Päivitetty 03.01.2016 - 15:58) - TIINA STRANDEN