Osallistujien kutsuminen tapaamiseen

Kokouksen tai ryhmätapaamisen aloittamiseksi on pari eri tapaa, riippuen kutsutuista osallistujista ja siitä, haluatko aloittaa kokouksen heti vai ajoittaa kokouksen myöhemmäksi.

Ajoitettu kokous

Jos haluat ajoittaa kokouksen tiettyyn ajankohtaan, esimerkiksi seuraavaan ryhmätapaamiseen, voit jakaa kutsulinkin sähköpostitse osallistujille tai nettisivuille, josta osallistujat pääsevät mukaan. Jos haluat, että ryhmässä käytetään vain yhtä linkkiä osallistumiseen koko ryhmän toiminnan ajan, voi kerran tehtyä linkkiä jakaa jatkossakin. Tämä kannattaa silloin mainita myös osallistujille. Voit ladata liitteistä kuvalliset ohjeet kokouksen ajoittamisesta ja jakamisesta sähköpostitse.

Järjestä kokous nyt

Jos haluat kokoustaa pikaisesti ja lyhyellä varoitusajalla, kannattaa valitaTeamsista "Järjestä kokous nyt"- valinta. Kun olet itse liittynyt kokoukseen, voit kutsua muut mukaan joko kopioimalla linkin tai lähettämällä kutsun suoraan sähköpostitse. Voit ladata liitteistä kuvalliset ohjeet kokouksen järjestämisestä heti ja linkin jakamisesta.

LiiteKoko
Tiedosto Kokouslinkkien luominen170.42 KB