Nälkäpäivä -keräys käynnistyy Jyväskylässä torstaina

Petteri Kivimäki
Kuvaaja: Petteri Kivimäki

Tervetuloa mukaan Nälkäpäivään keräämään varoja Suomen Punaisen Ristin katastrofirahastoon. Lipaskeräys on käynnissä 23.-25.9.2021. Jyväskylässä keräyksen toteuttavat Suomen Punaisen Ristin Jyväskylän, Korpilahden ja Kuokkalan osastot.

-Kerättyjä varoja käytetään katastrofitilanteissa sekä Suomessa, että ulkomailla. Suomen Punainen Risti pitää yllä katastrofivalmiutta: apua tarvitseville voidaan nopeasti lähettää sekä auttajia että tarvittavia välineitä. Ajankohtaisia kohteita ovat Afganistan, jossa tuetaan monien terveyskeskusten toimintaa, sekä Haiti, jonne tämän kuun alussa lähti Tampereelta kokonainen kenttäsairaala henkilökuntineen. Kotimaassa apua on annettu muun muassa tulipalotilanteissa kuten Palokan Ilona-korttelissa 2020, kertoo Jyväskylän osaston keräysjohtaja Olli Lehtonen.

Nälkäpäivä -keräykseen voi osallistua eri tavoin. Lipaskerääjäksi pääsee, kun tulee kuvallisen henkilötodistuksen kanssa keräyskeskukseen Sammonkatu 4:ään torstaina 23.9. klo 9-18, perjantaina 24.9. klo 9-18 tai lauantaina 25.9. klo 9-15. Voit kerätä sinulle sopivana aikana ja eri kaupunginosissa. Huolehdimme keräysturvallisuudesta.

Keräyksen voi toteuttaa myös somessa. Nälkäpäivän hyväksi pidetään myyntitelttaa keskustassa, Palokassa ja Tikkakoskella. Myynnissä on Nälkäpäivä -leipää ja hernekeittoa.

Keräysvaroja voi lahjoittaa käteisen lisäksi Mobilepay -numeroon 21360 (Jyväskylän osaston tili), Pivolla numeroon 888500, soittamalla numeroon 0600 12210 (10.01 €/puh + pvm), tekstiviestillä SPR5 numeroon 16499 (5 euron lahjoitus, vastaavasti esim. SPR10) tai tilisiirtona tilille Osuuspankki FI52 5000 0120 4156 73, viite 451021 54776 4. Lisäksi Facebookissa on keräystoimintaa.

Pienelläkin summalla saadaan paljon aikaan!

Lisätietoja: keräysjohtaja Olli Lehtonen 045 626 7178, jyvaskyla@punainenristi.fi