Läksyhelppi-koulutus Hyvinkäällä 17.3.2018, peruttu
17.3.2018
10:00 - 16:00
Tule ohjaajaksi LäksyHelppiin!
Tervetuloa Läksyhelppikoulutukseen Hyvinkäälle 17.3. klo 10.00 – 16.00 Koulutuspaikka: Laurea, Uudenmaankatu 22, Hyvinkää sisäänkäynti Helenenkadun puolelta.
Tapahtuman tyyppi:
- Kurssit ja koulutukset
Hinta:
Koulutus on maksuton SPR:n jäsenille, muille 20 euroa (eli sama kuin SPR:n jäsenmaksu/vuosi yli 29v., alle 29v jäsenmaksu 10 euroa/vuosi)
Järjestäjä:
SPR Hyvinkää
Ilmoittautumisen tiedot:
Ilmoittautumiset kouluttaja Marena Tiaskorpi-Mattilalle (marenatiaskorpimattila@gmail.com) viimeistään 11.3 ja viesti/aihekenttään ILMOITTAUTUMINEN HYVINKÄÄN LÄKSYHELPPI-OHJAAJAKOULUTUKSEEN.
Lisätietoja: Kirsi Kataja, SPR Hyvinkään osaston monikulttuurisuustoiminnan yhteyshenkilö, spr.hyvinkaa.moku@gmail.com, p. 0400 419 148
LäksyHelpin koulutetut vapaaehtoiset ohjaajat auttavat lapsia, nuoria ja aikuisia koulutehtävien teossa kuunnellen ja tukien heitä. Läksyjenteon jälkeen pelataan myös oppimista tukevia pelejä ja jutellaan.
Ohjaajille ei ole erityisvaatimuksia. Yli 15-vuoden ikä, kyky empaattiseen kuunteluun ja vuorovaikutukseen, halu auttaa ja kannustaa sekä reipas mieli ovat tärkeitä ominaisuuksia ohjaajalle.
Koulutuksessa käydään läpi LäksyHelppi-kerhon ohjaajana toimimiseen liittyviä teemoja, Punaisen Ristin periaatteita ja vuorovaikutusta.