Sirius-kerhon kevään 2022 ohjelma - tervetuloa mukaan

Siriuskerhossa monta mielenkiintoista puheenvuoroa ja tapaamista - tule mukaan 

Jäsenmaksuton ikäihmisten kerho kokoontuu  tammi-toukokuussa 2022 joka kuukauden toisena ja neljäntenä tiistaina klo 14.00. Aina vapaa pääsy. 

Tapaamispaikkamme on Tapiolan Palvelukeskus, Länsituuli 1 A 3. kerros (ellei toisin alempana ilmoiteta). Tilaisuuden alussa on omakustanteinen kahvitarjoilu.   

HUOM! Koronatilanteesta johtuen Palvelukeskus on suljettu ainakin tammikuun 2022. Katsothan viimeisimmät ohjelma- ja paikkamuutokset alla olevasta kevään ohjelmastamme: 

ti 11.01. Käännekohtia Espoon historiassa, tietokirjailija Reima T.A. Luoto. Kokoontumispaikka Kauppamiehentie 6, 2. kerros EJY/Hetyn tila. Maskit ja etäisyydet huomioidaan. Ilmoittauduthan etukäteen tekstiviestillä numeroon 0503090245/Sirkku.

ti 25.01. Suomen Punainen Risti, UUSI AJANKOHTA 10.5.2022  

ti 08.02. Taikuri tekee ihmeitä, taikuri Markku Purho - PERUTTU, uusi ajankohta ilmoitetaan myöhemmin.

ti 22.02. Fysiogeriatriasta, palvelupäällikkö, Ttm, Ft Pauliina Unkeri

ti 08.03. Ikäihmisten kuulo, asiantuntija Johanna Juola, Kuuloliitto.

ti 22.03. Sotilaskotiliitto 100 vuotta toimintaa,  toiminnanjohtaja Satu Mustalahti

ti 12.04. Espoon luonnonsuojelukohteista, mm. pörriäispellosta, pj. Anni Simola.

ti 26.04. Isän sota, tietokirjailija Elina Sana.

ti 10.05. Punaisen Ristin toiminta, suunnittelija Maria Koskijoki. Tilaisuuden alussa esiintyvät Otsolahden päiväkodin lapset.

TERVETULOA!                  
Lisätietoja: Sirkku Dölle, sirkkudolle@luukku.com/sirkkudolle@gmail.com/puh.  0503090245    

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Syksyllä 2021 ohjelmassamme oli:

 • ti 14.09. Kahvi, rakas  juomamme,  Juha  Vuorela.
 • ti 28.09. Pyykkilaudasta pillereihin, naisten arki Suomessa 1950-1970, FT Maria Vanha-Similä.
 • ti 12.10. Seniorihotelli Ainola ja hoivakoti Villa Tapiola, tj. Tuula Laulaja.
 • ti 26.10. Sähköhoito. LL Tuukka Raij, HUS 
 • ti 09.11. Migreeni, LL. Yvonn Kraemer.
 • ti 23.11. Isän sota.  Kirjailija  Elina Sana  kertoo  teoksensa  taustoista.
 • ti 14.12. Kauden päättäjät pidetään Tapiolan Palvelukeskuksessa, Länsituuli 1 A 3 klo 14-15, kahvitarjoilu.  Osallistujien määrä on rajattu, ilmoittauduthan: sirkkudolle@luukku.com tai tekstiviesti numeroon 050 3090245. Tervetuloa mukaan!  

..................................................................................................................................................              

Kevätkaudella 2021 ohjelmassa oli: 

 • ti 12.01.  ja 26.1. tilaisuudet on peruttu koronaepideman vuoksi 
 • ti 09.02. Espoo postikorteissa, Janne Nikkanen kertoo kokoelmastaan
 • ti 23.02./9.3./23.3/13.4./27.4. Peruttu koronatilanteesta johtuen.  
 • ti 11.05. Kauden lopettajaiset, Otsolahden päiväkodin lapset esiintyvät 

Syksyllä 2020 ohjelmamme oli seuraava:   

Tiistaina 08.09. Opastettu retki  Talomuseo  Glimsiin ja Träskändan kartanon puistoon. Ennakkoilmoittautuminen viimeistään tiistaina 1. syyskuuta 2020 Sirkku Döllelle puh. 0503090245 tai sähköposti sirkkudolle@luukku.com  Maksu 10 euroa, Sirius vastaa kuljetuskuluista. - Retki tehdään, jos tarpeellinen määrä lähtijöitä ilmoittautuu.

Tiistaina 22.9. Elävä aineeton kulttuuriperintö, erikoisasiantuntija  Leena  Marsio.

Tiistaina 06.10. Huimausklinikkaan (Huimausklinikka.fi) tutustuminen, Kylpyläntie 19, Kauniainen. - Kuljetus järjestetään. Osanotto rajoitettu, ennakkoilmoittautuminen välttämätöntä viimeistään 1.10.2020.

Tiistaina 13.10.  PERUTTU sairastapauksen vuoksi/ Espoo postikorteissa, korttikeräilyä harrastava Janne Nikkanen.

Tiistaina 27.10. Neulomisen merkitys,  FT  Anna  Rauhala.

Tiistaina 10.11. Kyberturvallisuus,  tietoturva-asiantuntija  Aino-Maria  Väyrynen, Traficom.

Tiistaina 24.11. Yli 75 vuotiaitten  ikääntyminen,  yksinäisyys  ja toimintakyky , VTM  Maari Parkkinen.

Tiistaina 08.12. Peruttu koronatilanteesta johtuen.

Lisätietoja: Sirkku Dölle,  puhelin  0503090245, sähköposti  sirkkudolle@luukku.com  ja dlle.sirkku8@gmail.com.  Tervetuloa rohkeasti mukaan!  

---------------------------------------------------------------------------------------

Kevätkaudelle 2020 ohjelmamme oli seuraava:  Tiistaina 14.01.  Miten helliä vatsaa  ja  yleensä  terveyttä  ruokavaliolla?  Ravitsemusterapeutti  Reijo  Laatikainen. / Tiistaina 28.01. Afrikka on toista maata, matkakokemuksia. Museotoimenjohtaja eläkkeellä Soile Rinno. /Tiistaina 11.02. Tinnitus, tinnitusasiantuntija  Jarmo  Lehtimäki. /Perjantaina (!)14.02., ystävänpäivän kahvikonsertti Tapiolassa / Tiistaina 25.02.  Kuppauksesta, monialakouluttautunut  Birgitta Palojärvi / Tiistaina 10.03.  Testamentti, varatuomari  Selina  Holmas-Rasila /Tiistaina 24.03.  Elävä aineeton kulttuuriperintö, erikoisasiantuntija Leena Marsio. / Loppukausi peruttiin koronasta johtuen.

Syksyn 2019 ohjelmamme oli seuraava:  Tiistaina 08.10. Vain ihmisiä – yhdessä inhimillisen Suomen puolesta – kohtaamiskortit.  Suomen Punainen Risti, Kirkon ulkomaanapu,  Amnesty  ja Tapiolan palvelukeskus./Tiistaina 22.10. Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran  keruutoiminta -  Tallenna  omia elämänmuistojasi  arkistoon, kokoelmapäällikkö  Anna  Hynninen./Keskiviikkona 6.11. Taidekoti Kirpilä, Pohjoinen Hesperiankatu  7, Helsinki,  opastettu  tutustuminen. Ilmoittautuminen  Sirkku Döllelle./Tiistaina 12.11. Kivun  lääkkeetön  hoito, LT Helena Miranda/Tiistaina 26.11. Iran pähkinänkuoressa, väitöskirjatutkija, FM Joonas Maristo kertoo (päivitetty 22.11.)/ Tiistaina 10.12. Kauden päätös, joulujuhla, Otsolahden päiväkodin lapset esiintyvät. /.................................................................................................................................

Keväällä 2019 ohjelmamme oli:   ti 08.01. Kevään ohjelmasta, retkistä ja matkoista päättäminen. Maailmanmatkaaja, kirjailija, arkeologi Sakari Pälsi. FM, elokuvaohjaaja Mirja Metsola näyttää laatimansa dokumenttifilmin. / ti 22.01. Vantaan Energian roskapoliisi Mari Aho kertoo roskien lajittelusta ja roskiemme tehokäytöstä./  ti 12.02. Taikuri Sakari Wilenius näyttää taitojaan. /ti 26.02. Kuulonhuolto  / ti 12.03. Inkeriläiset paluuumuuttajat, pj. Juhani Valo, Paavo Ripatti ja pj. Toivo Tupin kertovat. / Pe 22.3. klo 13.00 Teatterikäynti, Sandra Espoon kulttuurikeskus, Louhisali, Kulttuuriaukio 2. Kesto 1 tunti, ei väliaikaa.  / ti 26.03. Aivoverenkiertohäiriöistä, järjestösuunnittelija Veijo Kivistö, Aivoliitto. / ti 09.04. klo 13.00 Uspenskin katedraaliin opastettu käynti.  Lähtö klo 12.30 hotelli Tapiola Gardenin edestä. Ilmoittauduthan Sirkulle, puh. 050 3090245. / ti 23.04. klo 13.00 Päivikki ja Sakari Sohlbergin kotimuseoon opastettu tutustuminen 5 e/hlö.  / ti 14.05. Kevätjuhla, Otsolahden päiväkodin lapset vierailevat. / 22.5.2019 klo 13.00 Tutustuminen Suomen luontokeskus Haltiaan.  

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SENIORIKERHO SIRIUKSEN SYKSY 2018 

ti 25.9. Nestorista ja Espoon asumispalveluista, palveluohjaaja Minnamaissi Limnell.

ti 9.10. Suomalaista ruokaa 100 vuotta, tutkija Anna-Elina Hintikka Hotelli- ja ravintolamuseost

ti 23.10. Edunvalvonta ja hoitotahto, muistiohjaaja Jonna Savolainen, Espoon ja Kauniaisten Muistiyhdistys.

ti 13.11. Amerikan vuosilta muistoja ja kommentteja amerikkalaisesta yhteiskunnasta ja elämästä. FM Sannaleena Varmola kertoo omakohtaisesti koetusta. 

ti 27.11. Koti täynnä taidetta ja tunnelmaa – 10 kotimuseota, FM Soili Poikonen esittelee. Arpajaiset.

ti 11.12. Kauden päätösjuhla, joulua ja musiikkia. Otsolahden päiväkodin lapset ja muusikko Krista Pellikka esiintyvät. Kaikki tilaisuudet alkavat omakustanteisella kahvittelulla. .........................................................................................................................................................

SIRIUKSEN  KEVÄTRETKI  TURKUUN  24.4.2018 :  Oli harmaa utuinen aamu, kun kokoonnuimme Espoon kulttuurikeskuksen edessä lähteäksemme kevätretkellemme.  Åbergin Linja Oy:n auto kuljettajanaan Jarmo Hellstén kurvasi hyvissä ajoin paikalle.Kaikki ilmoittautuneet olivat saapuneet ja niin pääsimme lähtemään viivytyksettä klo 9.00.

Matka sujui ongelmitta ja saavuimme täsmällisesti Pyhän Henrikin ekumeenisen taidekappelin parkkipaikalle Turun Hirvensaloon. Näimme edessämme kumpareen päällä rakennuksen kuin kumollaan olevan veneen tai kalan selkämyksen, jonka luo loivaa ylämäkeä kiemurtelevaa tietä pitkin kävelimme päädyssä olevalle ovelle. Raotin ovea ja kuulin urkujen soittoa. Voisiko mieliin painuvampaa sisääntuloa kuvitellakaan! Oppaamme Anja Nurminen halusi toivottaa ryhmämme tervetulleeksi musiikin sävelin.

Arkkitehti Matti Sanaksenahon suunnittelema kappeli oli kauneudessaan ja tunnelmaltaan mykistävä. Kaikkialta maailmasta arkkitehtikollegat käyvät rakennusta katsomassa. Tämä kokonaisuus on Hannu Konolan, pappi ja taiteilija, sitkeän, periksiantamattoman ja kekseliään työn tuloksena syntynyt unelmien täyttymys. Mieliinpainuva rakennus, joka jättää jäljen jokaiseen vierailijaan! (www.taidekappeli.fi)

Kauneuden kyllästäminä siirryimme Forum Marinumissa sijaitsevaan ravintola Göraniin. Etukäteisvaraus takasi pöytäpaikat lounastunnillaan parveilevien turkulaisten keskellä. Kattaus tarjosi kaikille sopivia ruokia.

Lounaan jälkeen paikallinen opas, Ruissalo-yhdistyksen selkeäsanainen sihteeri Leena Laihonen otti meidät huomaansa ja kierrätti tehokkaasti bussiamme kaupunkikierroksella Turun keskustassa. Näimme ulkoapäin kaikki keskeiset nähtävyydet, Kakolanmäelläkin nyt pääsimme kurvaamaan. Turun keskustan jälkeen siirryimme Ruissaloon, jossa näimme alkavan keväisen vehmauden keskellä kauriita ja muutaman huvilan. Retki päättyi iltapäiväkahveihin, jotka nautittiin jykevässä hirsisessä Honkapirtissä. Kaksikerroksinen rakennus oli alkujaan pystytetty Uhtualle 1942-1943 jalkaväkirykmentti JR14:n toimesta. 1944 se siirrettiin nykyiselle paikalleen. Suuressa tuvassa meitä odottivat tuoreet muhkeat munkit ja kahvi. Kahvittelun jälkeen siirryimme linja-autoomme ja kotimatka alkoi aikataulumme mukaisesti.

Kiitos kaunis niin matkalaisille kuin kaikille muillekin matkamme onnistumiseen osallistuneille!

Sirkku Dölle

.........................................................................................................................................................

SIRIUKSEN OHJELMA KEVÄTKAUDELLA 2018

Seniorikerho SIRIUS kokoontuu joka kuukauden toisena ja neljäntenä tiistaina klo 14.00–15.30 Tapiolan palvelukeskuksessa Länsituulentie 1 A, 3. krs. Tapaamisen alussa on omakustanteinen kahvi. Sirius on jäsenmaksuton, kaikille avoin kerho.

Lisätietoja ja ilmoittautumiset Sirkku Dölle, puh. 050 3090245, sirkkudolle@luukku.com tai dllesirkku8@gmail.com

OHJELMA
09.01.  Taikakupit,  kevätkauden retkiin ilmoittautuminen, teatterikäynnistä sopiminen, visailu ja arpajaiset.
23.01.  Veljekset  von  Wright-näyttely  Ateneumissa, Kaivokatu 2. Näyttelyn  esittely  auditoriossa  ja sen jälkeen  voi  kukin  omaan  tahtiin tunnin  ajan  tutustua  kolmannessa  kerroksessa  oleviin  teoksiin.  Eläkeläisen  pääsylippu 13 euroa  ja  se  maksetaan  Sirku Döllelle viim. menomatkalla Ateneumiin. Jos jollakin on museokortti, ota se mukaan, koska silloin ei peritä erillistä  maksua. Lähtö Tapiolan Kulttuuriaukiolta klo 13.15, paluu Ateneumista viimeistään klo 15.45.          Ilmoittaudu nopeasti!
13.02.  Ikäihmisten  ravinto,  ravitsemusterapeutti  Rauni  Kemppainen,  Espoo. Liisa  Forsman  lausuu  runon.
27.02.  Kalevala  Koru  Oy:stä ja Kalevala koruista.  Tuula Kuokkanen, johdon assistentti.   Arpajaiset.
13.03.  Muistiluotsilla on asiaa. Osallistumme Tapiolan  palvelukeskuksen  ohjelmaan.            Valtakunnallinen aivoviikko  14.3.- 19.3.2018.
20.03.  Teatterikäynti, komedia  JUURIHOITO  Kansallisteatterin  Suurella  näyttämöllä  klo 19.00.   Eläkeläislipun hinta  on  43,00  euroa. Kahvin ja leivoksen tarjoaa Sirius. Ilmoittautuminen ja maksu  Sirkulle  viimeistään  kerhossa  13.2.2018. Åbergin  linja  kuljettaa   tarvittaessa  mennen tullen.
27.03. Helsingin  saarien  luonto. Tietokirjailija, luontokuvaaja, everstiluutnantti  evp.  Jarmo  Nieminen.
10.04.  Hyönteisistäkö  pelastus  - uutta ruokaa?  Perttu  Karjalainen,  Entocube. Maistiaiset.  Arpajaiset.
24.04.  Retki  Turkuun,  Pyhän Henrikin  ekumeeninen  taidekappeli,  lounas, kiertoajelu kaupungissa sisältäen Ruissalon,  iltapäiväkahvi  Honkapirtissä tai kasvitieteellisessä puutarhassa.
Osallistumismaksu 40€ sisältää opastukset, lounaan ja kahvin. Sirius  maksaa  kuljetuksen.
Ilmoittautuminen  ja  maksu  viimeistään  kerhossa  10.4.2018. Åbergin Linja Oy:n auto kuljettaa.      
Lähtö  klo 9.00 Tapiolan  Kulttuuriaukiolta,  paluu alkaa Turusta klo  16.00.   

08.05.  Kevätjuhla,  Otsolahden  päiväkodin lapset  esiintyvät.  Liisa  Forsman  esittää runon.

......................................................................................................................................................
Aiempi ohjelma, syyskaudella 2017
 
ti 12.9. Puhtia kasvisruoasta. Mikael Takanen, Otto Halmesvaara ja Eeva Varis opastavat ja
jakavat maistiaisia. Vegaaniliitto PKS.
ti 26.9. ”Se metsä oli maailman sinisin – myyttinen suomalaisuus.” Tapiolan lausujat ry.
ke 04.10. Retki Pokrovan luostariin. Täynnä. Tiedustele kuitenkin mahdollisia peruutuspaikkoja.
ti 10.10. Espoon kartanoista, kokoelmapäällikkö Pirkko Sillanpää, Espoon kaupunginmuseo.
ti 24.10. Valokuvaaja Pekka Elomaa ja ”Lyhty”-ryhmä. Pekka Elomaa on johtanut aikuisten
kehitysvammaisten valokuvaustyöpajaa vuodesta 2001 ja tuloksia on esitelty upeina näyttelyinä.
ti 14.11. Taikuri Kim Wist hämmästyttää meitä.
ti 28.11. ”Selviytyjiä & kukoistajia. Tutkimus sotaorpojen elämästä ja hyvinvoinnista”. Professori
emeritus Markku Ojanen, itsekin sotaorpo, antaa yleiskuvan keräämänsä aineiston perusteella.
Lisäksi pari omakohtaista sotaorvon kertomusta.
ti 12.12. Joulujuhla, pääosassa Otsolahden päiväkodin lapset.

 

Pari tarinaa kevään retkiltämme

Sirius Koiramäen Pajutallilla Tuusulassa ja Vantaan taidemuseossa Artsissa  11.4.2017

Tuulenpuuskien pyöriessä ympärillämme nousimme  klo 9.15 Espoon kulttuurikeskuksen edessä Åbergin liikenteen tila-autoon.  Kuljettajanamme oli tällä kertaa  Olli  Salmo, joka varmaotteisesti ja sopivia reittejä  valiten vei  joukon  aikataulun mukaisesti Koiramäen Pajutallille Tuusulaan.  Perille päästyämme  tilan emäntä Annukka Menna oli  juuri päästämässä  minipossujen  ”kodiksi”  kunnostetusta vanhasta saunasta ulos  Arvia ja Ottoa.  - Vaalean  empiretyylisen  päärakennuksen lisäksi   pihassa on koko joukko punaiseksi maalattuja  rakennuksia vanhimman ollessa 1700-luvulta  ja peikkometsä.  Pajuviljelmäkin kuuluu kokonaisuuteen.  Rakennuksissa oli nähtävänä  ja myytävänä  erilaisia sekä pajusta että muista materiaaleista tehtyjä tuotteita  niin kotimaisia kuin ulkomaillakin tehtyinä. Erityistä huomiota kiinnittivät pajusta  aivan luonnolliseen kokoon tehdyt eläimet kuten hevonen ja norsu.  Saimme vapaasti katsella kaikkia tiloja.  Auringonpaisteesta huolimatta kova tuuli piti ilman viileänä ja niin vähitellen yksi ja toinen siirtyi sisälle lämpimään kahvilaan nauttimaan sen tuoreista vastapaistetuista leivonnaisista ja hyvistä voileivistä.  Siellä ja myymälän kassalla maksettiin ostokset. Totesimme  Pajutallin tarjoavan paljon nähtävää  koko perheelle.

Kun kaikki olivat saaneet haluamansa, siirryttiin autoon jatkamaan matkaa Myyrmäkeen Vantaan kaupungin taidemuseoon Artsiin.  Siellä meidät otti huomaansa  opas, taiteen maisteri Saara Lintunen, joka taitavasti  johdatti meitä näyttelyssä  RASCAL-VALLATON  avaten meille eri  taideteosten  sanomaa.  Taidemuseoon on nykyisin vapaa pääsy, tilattu opastuskin oli ilmainen.
Tyytyväisinä saavuimme  aikataulun mukaisesti takaisin  Kulttuuriaukiolle.  Ihan lopuksi kurkistimme Tapiolan palvelukeskuksen  uuteen  toimitilaan osoitteessa Länsituulentie 1 A, 3. kerros.
Kiitos  osanottajille ja kuljettajalle onnistuneesta matkasta!

Sirius  ANU  PENTIK-näyttelyssä  Helsingin Taidehallissa  28.3.2017

Kahvipaahtimoon tutustumisen peruuntuessa suuntasimme Helsingin Taidehallissa vasta avattuun  ANU  PENTIK-näyttelyyn.  Opas otti meidät huostaansa ja johdatti jouhevasti salista toiseen.
Taiteilija, keraamikko   Anu Pentik  (1942-) oli saanut kahden vuoden mittaisen  apurahan taiteelliseen työhönsä  keskittymiseen.  Tulos  oli  näyttävä.  Tässä  suora  sitaatti  näyttelytaitteesta:  ”Elämäniloa, rohkeutta ja kauneutta juhlistavissa keramiikkainstallaatioissani olen halunnut tuoda esiin pohjoisen luonnon karua kauneutta ja leiskuvaa väriloistoa. Näyttelyäni varten olen kahden vuoden aikana työstänyt yli 5000 kg savea. Siitä on syntynyt kolme tilaa: Korkea taivas, Kivinen maa ja Värikäs paratiisi.”

Korkea  taivas-tilassa oli kaksi  teosta: Haloo, missä on se taivas ja Taivas on täällä tänään. Ensimmäisen, valkoisia renkaita ja pallukoita käsittävän isokokoisen  metallilankapilven alla oli valkoinen sohva, jolla istui  kuulokkeet korvillaan  kännykkäänsä räpläävä poika. Sohvan takana oli pieni Pokemon. Tälle työlle taiteilija  oli saanut idean eräällä lentokentällä lentojaan odottavia katsellessaan.  Hän näki esikuvan omaa konettaan odottaessaan. Kivinen maa-installaatio oli Taidehallin suurimmassa salissa.  Keskilattialla oli satoja  onttoja erikokoisia keraamisia sinertävänharmaita  kiviä kuin veden pyörittäminä ja kuluttamina purossa. Seinillä oli taas lähinnä maanvärisiä isokokoisia  vateja. Värikäs paratiisi-installaatio oli päätyhuoneessa.  Suurinta  osaa tilasta hallitsivat sadat metallivartiset noin metrinkorkuiset eri oranssin väreissä hehkuvat unikot.  Kahta samanlaista ei ollut.  Hyvän ja pahan tiedon puu kohosi  sivuseinällä kattoon asti. Sen hedelmiä oli vierinyt  lattiallekin.  Puun katveessa asteli  myös muutama kookas lintu.
Viimeisessä huoneessa oli  sekä isokokoisia  sinisen eri sävyissä hehkuvia lasitettuja  vateja  että kaksi  sinistä marjaterttua ”Marjoja Paratiisissa”.  Esineiden lisäksi  näyttelyssä  oli lyhyt video taiteilijasta.  Museokaupassa oli mahdollista ostaa taiteilijasta tehtyjä kirjoja,  tuotteista kortteja  ja  itse  näyttelyn taideteoksia.

Tämän Anu Pentik- taide-elämyksen jälkeen ajoimme kahville Café Ekbergille, kahvi ja tiramisu-leivos maistuivat.

Sirkku Dölle  -  sirkkudolleatluukku.com tai dlle.sirkku8atmail.com

Siriuksen ohjelma kevätkaudella 2017

11.4.2017 Koiramäen Pajutallille  Tuusulaan, Forsteninkuja 10.  Lähtö Kulttuuriaukiolta klo  9.15. Koiramäen Pajutalli  on insinöörin ja  tilintarkastajan unelma: tehdä töitä lähellä luontoa sen        arvoja kunnioittaen ja sen antimia hyödyntäen.                                     
               
25.4.2017Suomenojan luontoon  tutustuminen Jukka Rannan opastuksella klo 17.00. 
              
09.05.  Kevätjuhla  klo 14.00-15.30 Tapiolan palvelukeskuksessa Länsituulentie 1,  kolmas kerros.  Otsolahden päiväkodin lapsetsaapuvat jälleen  iloksemme  esiintymään.  Kahvitarjoilu.

..................................

 • 10.01.  Lusikat jakoon!  Havaintoja avioero-osituksesta ja esineiden omistussuhteista.  FM  Satu Kankainen, Helsingin yliopisto.
 • 24.01.  Suomen kuningas  Matti I  Suuri, toimituspäällikkö  Sinikka  Klemettilä  kertoo isoisästään.
 • 14.02.  Välähdyksiä Namibian ja Suomen yhteydestä 147 vuoden aikana. Seppo Kalliokoski, Suomi-Namibia-seuran puheenjohtaja.
 • 28.02.  Suomenojan luonnosta  ja  linnustosta. Suomenojan Luonto ry:n sihteeri ja varainhoitaja Jukka  Ranta  kertoo ja näyttää  kuvia.
 • 14.03.  Härkis, nyhtökaura, kasvi- ja juurespastat ja juuresleivät, Mikael Takanen ja Otto Halmesvaara, Vegaaniliitto PKS
 • 28.03. Pienen kahvipaahtimon toimintaan  tutustuminen. Valokuvaaja (eläkkeellä) Lasse  Wuori  esittelee  ”harrastustaan”. Kuljetus järjestetään.
 •