Maaliskuu on yhdenvertaisuuden kuukausi
16.03.2017 - 13:04 (Päivitetty 08.07.2017 - 11:49) - Heli Nuutinen

#minäpäätän #jagbestämmer #idecide
Punaisen Ristin rasisminvastainen viikko on samalla viikolla, kuin on YK:n rasisminvastainen päivä 21.3. Haluamme, että niin Kuopio kuin koko Suomikin on hyvä ja avoin maa elää.
Mitä meistä jokainen voi tehdä?
1. Tee päätös! Jaa hyvä päätöksesi sosiaalisessa mediassa #minäpäätän #jagbestämmer #idecide
2. Osallistu rasisminvastaiseen tapahtumaan, vaikkapa johonkin näistä paikallisen Punaisen Ristin Kuopion osaston järjestämään SPR-tiloissa Puijonkatu 9. kuopio.punainenristi.fi
- Ma 20.3. klo 18 Humanitaarisen oikeuden ryhmän avoin luento: Ihmisoikeudet ja humanitaariset oikeudet. Lisätietoa humoik@sprkuopio.com
- Ke 22.3. klo 15-16 Ennakkoluuloton edelläkävijä -kunniakirjan luovutus (SPR Savo-Karjalan piiri)
- Ke 22.3. klo 17-20 Rasismiin puuttumisen treenikehä, ilmoittaudu viimeistään ma 20.3. moniku@sprkuopio.com tai SMS 040 826 1916.
3. Järjestä itse tai kavereiden kanssa rasisminvastainen tapahtuma, vinkkejä saat muun muassa www.eirasismille.fi
4. Perehdy Rasismivisaan tai muihin suvaitsevaisuuteen liittyviin materiaaleihin.
SPR Kuopion osaston monikulttuurisen toiminnan ryhmä on linkki suomalaisten ja maahanmuuttajien välillä. Suomalaiset moniku-ystävät tutustuttavat tänne muuttaneet meidän kulttuuriin, kieleen ja tapoihin. Ryhmä tekee monikulttuurisuustyötä myös kouluissa. Kuukausittainen Moniku-info on kuukauden ensimmäisenä tiistai-iltapäivänä Monikulttuurikeskus Kompassilla.
Humanitaarisen oikeuden ryhmä kokoontuu kerran kuukaudessa maanantaisin (yleensä kk:n 3.) teemaan liittyvien aiheiden äärelle. Olemme esimerkiksi katsoneet dokumentin ja keskustelleet sen pohjalta, olemme pelanneet Sodassakin on säännöt -lautapeliä ja tutustuneet sen avulla sodan eri osapuolien rooleihin.