Hollolassa jaettiin 95 kappaletta Hyvä Joulumieli- lahjakortteja

"70 euron ruokalahjakortti, jolla voi ostaa ruokatarvikkeita S-ryhmän ruokakaupoista, Lidl-myymälöistä ja K-ruokakaupoista. "

Hyvä Joulumieli -keräys järjestettiin  jo 20. kerran. Lahjoitusten avulla voitiin ilahduttaa 30 000 vähävaraista lapsiperhettä 70 euron ruokalahjakortilla.Mannerheimin Lastensuojeluliiton, Suomen Punaisen Ristin ja yhteistyökumppaneiden järjestämä  Hyvä Joulumieli -keräys saavutti ennätyssuuren 2,1 miljoonan euron tavoitteen.

Lahjakortteja tuli Hollolaan yht. 95 kpl,rahallinen arvo yhteensä 6 650 euroa. MLL:n Hollolan yhdistyksen kautta 35 kpl ja MLL:n Hämeenkosken yhdistyksen kautta 10 kpl ja Suomen Punaisen Ristin Hollolan osaston kautta 50 kpl.

 

Hollolassa sosiaali-ja terveyspalvelukeskus Oivan sosiaalipuolen työntekijät valitsivat korttien saajat. Perheet iloitsivat konkreettisesta avusta ja heidän mieltään lämmitti ajatus että tuntemattomat kansalaiset haluavat auttaa heitä jouluna- sanoo SPR:n Hollolan osaston sosiaalipalvelujen yhdyshenkilö Kaija Toivonen