YstäväCafe

Katja Lösönen
Kuvaaja: Katja Lösönen

YstäväCafeessa on mahdollisuus tutustua Punaisen Ristin monimuotoiseen ystävätoimintaan kahvilamiljöössä. Ystävätoiminnassa on monenlaisia toimintamuotoja: ystävänä yksinäiselle, nuori nuorelle-ystävätoiminta, ystävät ryhmissä, ystävät laitoksissa, vankilavierailijana, monikulttuurinen ystävätoiminta ja Terhokerhot.

Ystävätoimintaa esitellään kuvasarjan avulla. Osallistujat istuvat pöydissä ja katsovat kuvasarjaa (Power Point esitys Pauliinalta!) musiikin soidessa taustalla.

Tämän jälkeen pöytiin jaetaan pelikortit (pelikortit Pauliinalta!), jotka sisältävät Punaisen Ristin ystävätoimintaa koskevia kysymyksiä ja tehtäviä. Korttipeliä voi pelata kaksin tai 3-5 hengen ryhmissä. Jokainen pelaaja nostaa vuorotellen kortin ja esittää kysymyksen tai tehtävän vieressä istuvalle.

Mukavia kahvihetkiä!