Hyväpäivä-avustukset osastoille

På svenska

Vuosina 2021-2023 osastot voivat hakea tukea toiminnan kehittämiseen ja uuden toiminnan käynnistämiseen. Tuki on kertaluonteinen ja suuruudeltaan enintään 300€. Osastojen projektitukea ja Adlibris-avustusta läksykerhotoimintaan ei enää jaeta (tieto päivitetty 6/2021). 

Kertaluonteinen Hyväpäivä-avustus osastoille

Osasto voi hakea vuosittain kertaluonteisena avustuksena osaston toiminnan käynnistämiseen ja kehittämiseen 

  • ensiapuryhmätoimintaan
  • monikulttuurisuustoimintaan
  • nuorisotoimintaan  
  • terveyden edistämisen toimintaan (terveyspisteet) 
  • ystävätoimintaan (Vuoden 2021 avustukset jaettu. Haettavissa jälleen vuonna 2022.)
  • vapaaehtoisten hyvinvointiin ja innostamiseen (osana LähiTapiolan tukea, kts. tarkemmin avustusten jakokriteerit. Haku auki 15.10.2021 asti tai niin kauan kuin LähiTapiolan osastotukea riittää; tapahtumat toteuttava vuoden 2021 aikana). 

Avustusten jakokriteerit ovat liitteenä. Kertaluonteista avustusta myönnetään vuosittain samalle toiminnalle enintään 300 euroa. Avustusten haku on jatkuva ja se tulee tehdä sähköisellä lomakkeella ennakkoon. Myönnetty avustus maksetaan jälkikäteen raportointia ja kuluerittelyä vastaan. Kuluvan vuoden toimintaan myönnetyn avustuksen raportti ja kuluerittely tulee toimittaa sähköisellä lomakkeella seuraavan vuoden tammikuun 15. päivään mennessä. Hakemukset ja raportit käsitellään kahden kuukauden sisällä niiden toimittamisesta. 

Hyväpäivä-avustusta voi hakea tällä lomakkeella.
Hyväpäivä-avustuksen voi raportoida tällä lomakkeella.

Lisätiedot:
Ensiapuryhmätoiminta: Virpi Lohrum, virpi.lohrum@redcross.fi, 040 830 4406
Ystävätoiminta: Maaret Alaranta, maaret.alaranta@redcross.fi, 040 358 3257
Terveyden edistäminen: Kristiina Myllyrinne, kristiina.myllyrinne@redcross.fi, 040 543 7672
Nuorisotoiminta: Kirsi Lehtola, kirsi.lehtola@redcross.fi, 040 649 5181
Monikulttuurisuustoiminta:  Johanna Matikainen, johanna.matikainen@redcross.fi, 040 576 5562
Vapaaehtoisten hyvinvointi ja innostaminen: Maija Erpestad, maija.erpestad@redcross.fi, 040 626 5370; Julia Silverio, julia.silverio@redcross.fi